SENARYO YAZMANIN İNCELİKLERİ

Senaryo yazmanın olmazsa olmazı tekrar tekrar yazmaktır. Senaryo bu tekrarlarla gelişir ve olgunlaşır.

Senaryo yazımında takılıp kalmak yerine aklınıza gelenleri yazmak, sonrasında geri dönerek düzenlemek akılcı yol olacaktır. Bir noktada kalmak, kendinizi kısıtlamak, çekingenlik iyi bir senaryo önündeki engellerdir.

Çok fazla konu, çok fazla karakter hem sizin hem de izleyicinin ilgisini kaybetmesine neden olur. Eğer çıkardığınız bir sahne senaryonuzda anlam kaybına yol açmıyorsa fazlalıktır.

Senaryo yazarken görsel bir anlatım kullandığınızı unutmayın. Öykü ya da roman yazmıyorsunuz. Sizin diliniz görüntülerdir.

Senaryonuzda bütünlük olmalı; seyircinin kafasında soru oluşturacak, anlamsızlık yaratacak eksik sahneler olmamalıdır.

Senaryodaki görsel dil, geniş zaman ya da şimdiki zaman üzerinden kurulacak cümlelerle tanımlanmalı.

Diyalog yazmak çok ciddi bir iştir. Edebi değil, inandırıcı olmaya çalışın.

Eğer filminizi siz değil de bir başka yönetmen filme çekecekse, sahne anlatımlarını anlaşılır biçimde yazın. Görsel planlar, çekim ölçekleri sizin değil, yönetmenin işidir. Bunu asla unutmayın.

İlk aklınıza gelen, klişe fikirler üzerine senaryo yazmaktan kaçının. Ama çok basit gibi görünen bir fikri oya gibi işleyerek çok sağlam bir senaryo çıkarmanız mümkündür.

Senaryonuzu yapım şirketlerine götürmeden önce fikirlerine değer verdiğiniz yakın dostlarınıza, ailenize gösterin. Sonuçta senaryonuz filme çekildiğinde onlar da sizin potansiyel izleyicilerinizdir.

Usta sinemacıların deneyimlerinden dersler çıkarmak için bol bol senaryo kitabı okuyun.

Daha önce yazılmış başarılı senaryoları okuyun. Filmi sahne sahne izleyin ve senaryoda nasıl dile getirildiğine dikkat edin.

 

 

 

Bir Cevap Yazın