İNTERNETTE MÜŞTERİLERİNİZLE GÜVEN BAĞI KURMANIN YOLLARI

 

    Beklentilerini belirleyin: Müşterinizin henüz ilk adımda güvenini kazanmanız için yapmanız gereken en önemli şey; e-posta listenize katıldığında ya da sitenize üye olduğunda onu nelerin bekleyeceği konusunda açık olmanızdır. Gönderdiğiniz ilk Hoşgeldiniz mailinde; üyenizin iletişim bilgilerinin nerelerde kullanılacağı, mesaj gönderme sıklığınız, ne tür içerikler göndereceğiniz ve istenildiği takdirde üyelikten nasıl çıkılacağıbilgilerini net bir şekilde açıklayın.

    Sözünüzü tutun: Verdiğiniz mesaja bağlı kalmanız, müşterilerinizin firmanıza güven duymasını sağlayacaktır. Yalnızca yapabileceğiniz şeyleri vaat edin ve verdiğiniz sözleri mutlaka tutun. Eğer yapmanız gereken bir değişiklik olursa müşterinize önceden haber verin ve bu değişimin nedenlerini açıklayın.

    Bedava ve kaliteli içerik sağlayın: Sizi takip eden kişi ve kurumlar için ilgi çekici içerikler hazırlayın. Normalde ücretli olacak E-kitapları, analizleri, raporları, videoları, eğitici dersleri, sunumları ve işinizle ilgili olduğunu düşündüğünüz diğer içerikleri üyelerinize bedava gönderin. Müşterilerinizi kaliteli içeriklerle ödüllendirmeye devam edin, böylece sizden gelen talep ve önerilerin değerli olduğunu düşünecekler.

    Aldığınız iyi yorumları kullanın: Yeni müşterileri etkilemek ve güvenlerini kazanmak için eski müşterilerinizin iyi yorumlarını paylaşın. İnternet sitenize üyelerin yorumlarını ekleyebilir, twitterdan firmanızı öven görüşleri paylaşabilir, yaptığınız saha çalışmalarını ve müşterilerden gelen geri bildirimleri göstererek performansınızın anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

    En etkili müşterilerinizin üzerinden ilerleyin: En prestijli müşterilerinizi öne çıkarın ve güvenilirliğinizi onların ünü üzerine inşa edin. Firmanızın birlikte çalıştığı en etkili kurum ya da organizasyonların logolarını kullanın ve web sitenizi gezen yeni müşterilerinizin bu isimleri gördüğüne emin olun.

    Basında yer alan haberlerinizi ve kazandığınız ödüllerinizi sergileyin: Firmanızın yer aldığı yayınların logolarını ve bugüne kadar kazandığınız ödülleri, açılış sayfanızda ya da özel bir Basında Biz – Ödüllerimizsayfasında yayınlayın. İlk kez birlikte çalışacağınız kişiler, yaptığınız işten çok basında nasıl yer aldığınızla ya da hangi ödülleri kazandığınızla etkileneceklerdir.

    Özel otomatik e-posta cevaplayıcılar kullanın: Müşterilerinizin karşılaşabileceği çeşitli durumlara uygun otomatik e-posta cevaplayıcılar hazırlayın. Müşteriniz sizinle birlikte çalıştığı süre içinde kendini özel hisseder, ihtiyaçlarının karşılandığını görür ve onu dinlediğinizi düşünürse aranızda büyük bir güven duygusu oluşacaktır.

    Müşterinizi anlayın: Çeşitli tüketici profilleri çıkarın. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını, isteklerini ve onları motive edebilecek noktaları belirleyin. Müşterinizi tanıdığınız ve onları anladığınızı gösterin.

Kurum dilinizi oluşturun: Diğer firmalardan ayrılıp öne çıkmanız için kurum kimliğinizi ve dilinizi oluşturmaya dikkat edin. Müşterilerinize göndereceğiniz çevirim içi mesajlarınızı gerçek bir konuşmaymış gibi hazırlayın.Okunması kolay, basitçe cevap verilecek mailler yazın. Kurum diliniz ve kimliğiniz müşterilerinizle uyumlu oldukça daha iyi bir iletişim kurabilir ve aranızda güven duygusu oluşturabilirsiniz.

    Mükemmel müşteri servisi için çalışın: Dünya-standartlarında gelişmiş bir müşteri servisi hizmeti sağlayın. Müşterileriniz bir sorunla karşılaştıklarında sizden olabilecek en iyi desteği alabileceklerini bilmeliler. Onların endişelerini, yorumlarını ve sorularını aktif şekilde takip etmelisiniz. Müşteri servisi kalitenizin iyi olması, müşterilerinizle uzun soluklu bir çalışma hayatını da beraberinde getirecektir.

(Kaynak:www.verisign.com)

Bir Cevap Yazın